Miliony ludzi od wieków pielgrzymuje do różnych zakątków świata. Pielgrzymki upowszechniła św. Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Początkowo pielgrzymowano do miejsc związanych z życiem i śmiercią Pana Jezusa, z apostołami oraz do Rzymu.
Najpopularniejszym celem europejskich pielgrzymek jest
Santiago de Compostela (Hiszpania), gdzie znajduje się grób św. Jakuba. Można tam dotrzeć jednym z wielu szlaków. Wybór jest zwykle uzależniony od ilości czasu, jaki pątnik chce poświęcić. Są i tacy, którzy decydują się wyruszyć z własnego domu.
Niegdyś w Polsce pielgrzymowano głównie do grobu św. Wojciech a w Gnieźnie oraz do sanktuarium na Świętym Krzyżu.
Obecnie wiele osób pielgrzymuje pieszo do różnych sanktuariów. Największą popularnością cieszy się Jasna Góra, Święta Lipka, Niepokalanów, Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska, Licheń i Kodeń. Trzeba zaznaczyć, że na polskiej ziemi mamy znacznie więcej miejsc wartych zobaczenia.
Szczególną rolę w polskim pielgrzymowaniu pełni piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Rokrocznie na przełomie lipca i sierpnia pielgrzymi wyruszają z wielu miast, mając do przejścia od 100 do 600km. Większość przybywa do Częstochowy ok. 13. sierpnia, aby uczestniczyć w
Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 15 sierpnia.
Pielgrzymowanie jest przejawem religijności.
Maryjność jest jedną z cech katolicyzmu. Idąc przez Polskę, mamy okazję aby publicznie wyznać swoją wiarę. [...]